Php ve Mysql’de Türkçe karakter sorunu ve çözümü

Web sayfamızı oluşturmadan önce hangi karakter setini kullanacağımıza karar vermek gerekir. http://www.iana.org/assignments/character-sets adresinden de görebileceğiniz üzere standartlaşan onlarca karakter kodlaması vardır. Karakter kodlaması, karakter setlerinden oluşur. ISO-8859, MS-Windows ve Unicode en çok kullanılan karakter kodlamalarındandır. ISO-8859-9′da bir ISO-8859′un bir karakter setidir.

ISO-8859 karakter seti dillere desteğini bölümler halinde vermiştir. İlk bölümde -bu bölüm ISO-8859-1 (Latin1) olarak bilinir- İngilizce, Franszıca, İspanyolca, Portekizce gibi dillere destek vermiştir. Türkçe desteği ancak 9. bölümde ISO-8859-9 (Latin5) karakter setiyle gelmiştir. MySQL’de bulunan latin5 ile ISO-8859-9 aslında aynı şeylerdir.

Türkçe diline destek veren karakter setlerinden en çok kullanılanları; ISO-8859-9 (latin5) Windows-1254 ve UTF-8’dir. UTF-8 çoklu dil desteği olan bir karakter setidir. Yani Türkçe’nin yanında örneğin Rusça’ya da destek vermektedir. Diğerlerinden farkı daha çok dile destek verdiğinden dosya büyüklükleri biraz daha fazla olabilmektedir.

Şimdi bir siteye başlamadan önce Türkçe karakter problemi ile karşılaşmamak için yapmanız gerekenlere sırayla bakalım.

Sitemizi oluşturmaya başlamadan önce açık kaynak kodlu bir yazılım olan Notepad++ (http://notepad-plus-plus.org/) programını kurmanızı öneririm. Bu programı kullanarak sitemizin tüm karakterlerinizin bozulmasına neden olabilen UTF-8 BOM (Byte Order Mark) sorununu ortadan kaldıracağız.

Html ve php dosyalarımızı yazarken karakter setini UTF-8 kullanmak; her ülkeden ve dilden kullacılarının sitemizi ziyaret ederken karakter sorunları ile karşılaşmamasını sağlar.

Sitenizi oluşturmaya, html ve php kodlarınızı yazmaya başlamadan önce Notepad++’ı açıp Format menüsünden UTF-8 without BOM‘u seçin ve dosyalarınızı utf8 formatını kullanarak yazın. Notepad++’ın Settings>Preferences>New Document bölümünden de her yeni dosya oluştururken dosya formatının otomatik olarak utf-8 without bom olmasını sağlayabiliriz.

Daha sonra html kodlarınızı yazmaya başlayabilirsiniz. HTML ile de sayfanızın karakter setini UTF-8 olarak ayarlamanız gerekiyor. Etiketlerinin arasına yerleştireceğiniz aşağıdaki kod ile bu işi yapacağız.

<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" />

Şimdi MySQL veritabanımızı oluşturalım.. Veritabanımızı oluştururken Karşılaştırma bölümünden utf8_turkish_ci yi seçmenizi öneriyorum. Böylelikle MySQL’de oluşturacağınız tüm tablo ve alanlar utf8 kodlamasına göre oluşturulacak. Artık MySQL’den veri girişi yaptığınızda Türkçe karakter problemi olmadan verilerinizi görebiliyor olmalısınız.

PHP kodlarıyla MySQL’e bağlanırken yapmamız gereken bir şey daha var. SET NAMES utf8 kodunu çalıştırmak.. Bunu da şu şekilde yapıyoruz;

<?
php mysql_connect("localhost","root","1234");
mysql_select_db("testdb");
mysql_query("SET NAMES UTF8");
?>

Bunları yaptıktan sonra Türkçe karakter problemiyle karşılaşmamanız gerekiyor…

Özet
Php ve Mysql'de Türkçe karakter sorunu ve çözümü
Makale Adı
Php ve Mysql'de Türkçe karakter sorunu ve çözümü
Açıklama
Php ve Mysql'de Türkçe karakter sorunu ve çözümü
Yazar
Selim YILMAZ
Selim YILMAZ

70 Replies to “Php ve Mysql’de Türkçe karakter sorunu ve çözümü”

 1. kardeş çok sağol sabahtan beri uğraşıyordum demek UTF-8 without BOM danmış yeni anladım öyle yapınca gerekli karakterleri düzelttim oldu çok sağulasın 🙂

 2. Gerçekten çok ama çok faydalı bir anlatım olmuş. Sayenizde türkçe karakter hatasından kurtuldum. Teşekkkürler.

 3. Teşekkürler sorun çözüldü.
  Atladığım yer buraymış.
  mysql_query(“SET NAMES UTF8”);

 4. ne kadar teşekkür etsem az gelir. Bir haftadır gezmediğim form okumadığım makale kalmadı neredeyse. Sorunum senin sayende çözüldü.

 5. mysql_query(“SET NAMES UTF8”); sitenin A dan Z ye tüm karakter proplemi bunu ayar.php ye eklemem le çözüldü 2 gündür sebebini arıyordum teşekkürler.

 6. Hocam çok detaylı bir açıklama olmuş, uzun zamandır araştırmasını yaptığım bu konu ile artık tarafınızdan bilgi sahibi oldum diyebilirim. Konu hakkında verdiğiniz değerli paylaşımınız benim gibi diğer ihtiyaç sahiplerinin de işine çok yarayacaktır umuyorum, teşekkürler..

 7. Kardeşim Sağol çok işime yaradı iki üç siteye daha bakmıştım çözemedim senin sayende oldu teşekkürler :))

 8. Abim Yardım Edermisn Ben Localhost Giriorum Dashboarda atıyor giriş yapmak istiyorum phpmyadmine direk giriyor giriş yeri cıkmıyor abim acil bilen varsa 🙁

 9. Merhaba Arkadaslar Benım bir sorum olacaktı rusça yazı kaydettım sıteye verıtabanına sorunsuzz kayıt oldu hatta sayfaya cekıyor sadece sefurl kısmı calısmıyor url ornek:http://localhost/websitem/kategori–.html url boyle cıkıyor –boyle ısaret var normalde baslık budur:Компьютерн­ые игры mysql utf8 bin ve utf8 general ci

 10. hocam elimde excel cıktısı alabilmem için hazırladığım bir kod var. ancak veritabanımda herşey düzgün görünmesine ramen bu kodu çalıştırdığımda harf hatası alıyorum. bu kodu html taglarında kullanamıyorum. çalışmıyor ozaman. ilacım burada mysql_query(“SET NAMES UTF8”); ama yerleştirecek yer bulamadım. yarodımlarınızı esirgemezseniz sevinirim…
  tesekkurler… volkansam@hotmail.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir